Home ❯ Shop ❯ AOC Q27G42ZE 27″ QHD 1440p 240Hz Frame...
AOC Q27G42ZE 27" QHD 1440p 240Hz Frameless Esports Gaming LED Monitor
New ↓ 8%
In stock
Rs.66,000 Original price was: Rs.66,000.Rs.61,000Current price is: Rs.61,000.
Key Features
  • QHD (2560×1440) Resolution
  • 240Hz Fast Refresh Rate
  • 1ms GtG Fast IPS Panel
  • Adaptive Sync Technology
Add to wishlist Add to compare
  • Guarantee safe checkout
    Guarantee safe checkout
Categories: Gaming, Gaming Monitors, AOC, AOC Monitors, Monitors & Displays Tags: QHD(2560 x 1440 ), Other, Gaming Monitors, Gaming, HDMI 2.0 Input, 240Hz, AOC, 16:9, AOC Monitors, Adaptive Sync, Monitors and Displays, IPS, DisplayPort 1.4 Input, 27", 3.5mm Audio
  • Description
  • Reviews (0)
  • Related Products
Description
AOC Q27G42ZE 27″ QHD 1440p 240Hz Frameless Esports Gaming LED Monitor Price in Pakistan
Category Specification
Model AOC Q27G42ZE
Screen Size 27 inches
Panel Type Fast IPS
Resolution 2560 × 1440 (WQHD)
Refresh Rate 240Hz (overclockable to 260Hz)
Response Time 1 ms (GtG), 0.3 ms (MPRT)
HDR Support HDR10
Color Gamut sRGB: ~123.6%
DCI-P3: ~95.2%
Adobe RGB: ~91.4%
Brightness 300 cd/m² (typical)
Contrast Ratio 1000:1 (static)
Viewing Angles 178° (horizontal) / 178° (vertical)
Adaptive Sync Yes (FreeSync & G-Sync compatible)
Gaming Features Low Input Lag, Shadow Control, Game Color, Crosshair, Frame Counter
Eye Care Flicker-Free, Low Blue Light
Bezel Design 3-sided frameless
Tilt Adjustment –3° to +21°
Height Adjustment No
Swivel / Pivot No
Mounting Option VESA 100 × 100 mm compatible
Video Inputs 1 × DisplayPort 1.4
1 × HDMI 2.0
Audio Output 1 × 3.5mm headphone jack
Power Consumption ~35 W (typical)
Dimensions (with stand) 613.9 × 449.7 × 197.6 mm (W × H × D)
Weight (with stand) ~3.84 kg
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
  • Quick view
    Add to cart Add to wishlist Add to compare
    AOC 22B3HM 21.5″ 75 Hz VA Panel Adaptive Sync Monitor
    Rs.27,000 Add to Cart
  • Quick view
    ViewSonic EP1042T – 10″ (1280×800) All-in-One Interactive ePoster
    Rs.79,000 Add to Cart